Metoodika tõenduspõhised alused
VEPA Käitumisoskuste Mängu algne versioon Good Behavior Game (GBG) töötati välja 1960. aastate lõpus USA-s Kansase ülikoolis teadlaste ja kooli õpetaja Muriel Saundersi koostöös. Eestis rakendatatakse PAXIS-e Instituudi (USA) täiendatud programmiversiooni.
PAX GBG-s on lisaks originaalmängule mitmeid erinevaid tõenduspõhiseid märguandeid ja töövahendeid. Metoodika eesmärk on arendada lapse eneseregulatsiooni ja sotsiaal-emotsionaalset pädevust, et toetada tema vaimset tervist ja kaitsta võimaliku riskikäitumise eest.
GBG on kasutusel mitmetes riikides üle maailma, olles tuntud kui tõhus ennetustegevus, mille tulemuslikkust tõestavad arvukad uuringud ja artiklid. Näiteks on tõestatud, et VEPA aitab ennetada uimastite tarvitamist ning vähendab riske käitumisprobleemide ja psüühiliste häirete tekkeks. Pikemas perspektiivis avaldab VEPA positiivset mõju inimese heaolule tervikuna.
Eestis läbiviidud VEPA Käitumisoskuste Mängu mõju-uuringus on leitud, et VEPA toetab kõige enam just nende laste käitumist ja arengut, kellel on kõrgem risk vaimse tervise probleemide tekkeks.
PAX GBG versiooni rajaja dr Dennis Embry peab VEPA-t „hea käitumise vaktsiiniks”. See tähendab, et VEPA metoodika abil omandatud eneseregulatsiooni oskused ja sotsiaal-emotsionaalne pädevus püsivad ka hilisemas eas.